Whatsapp
Hizmetlerimiz - Kulak Zar Onarımı (Miringoplasti)
Kulak Zar Onarımı (Miringoplasti)
Göz Kapağı Estetiği
20-12-2021 - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Göz Kapağı Estetiği

Yaş ilerlemesi, genetik faktörler, sigara, uykusuzluk, yorgunluk, stres vb. göz kapağı ve …

Sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

+90 555 142 53 89

Kulak Zar Onarımı (Miringoplasti) - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Kulak Zar Onarımı (Miringoplasti)

Cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibinin uzun yıllara dayanan deneyim eşliğinde gerçekleştirdiği miringoplasti, kulak zarı perforasyonu olarak da bilinen ve kulak zarındaki bir deliği onarmak için yapılan bir ameliyattır. Enfeksiyonları önleyebilir ve bazen işitme duyunuzu iyileştirebilir.

 

Miringoplasti Nedir?

Delikli bir kulak zarı, travma veya orta kulağınızdaki kulak zarınızı patlatan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu sorun tekrarlayan kulak enfeksiyonlarına ve daha az işitmeye neden olabilir. Miringoplasti operasyonu genellikle genel anestezi, bazen lokal anestezi altında yapılır ve bir saat ile bir buçuk saat arasında sürer.

Op. Dr. Nazlı Ekşi deneyimine güvenebileceğiniz bu operasyonda deliği kapatmak için greft adı verilen bir doku parçası kullanılır. Ameliyat kulak kanalınızın altından veya kulağınızın önünde veya arkasında küçük bir kesikten yapılabilir. Cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibinin uzun yıllardır birçok başarılı ameliyat gerçekleştirdiği bu alanda genellikle kulak zarı kaldırılır, grefti altına yerleştirilir, eriyen bir süngerle desteklenir ve kulak zarınız değiştirilir.

 

Miringoplasti İşitmeyi İyileştirir Mi?

Kulak zarı onarımı tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur ve işitme duyunuzu iyileştirebilir. Ancak işitme duyusunun bu ameliyattan etkilenme ihtimali kişiye göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi muayenenin ardından operasyonun yaratacağı etkileri analiz edecek ve bu analiz ışığında sizleri bilgilendirecektir

 

Miringoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat süreci ve sonrası her operasyonda olduğu gibi burada da değişkenlik gösterebilen kavramlardır. Gerekli bilgilendirme operasyona gidilen süreçte ve işlemlerin ardından Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibi tarafından sizinle paylaşılacaktır. Ancak genellikle işleminizin yapıldığı gün eve gidebilmeyi ve işinize bağlı olarak yaklaşık iki hafta sonra işe dönmeyi bekleyebilirsiniz. Birinin sizi eve bırakmasını ve ilk 24 saat sizinle kalmasını sağlamanız tavsiye edilir.

İşlem sonrasında genellikle fazla ağrı olmaz ancak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, reçetesiz ağrı kesici alabilirsiniz. Ameliyattan sonra kulağınızı ıslatmaktan kaçınmalısınız. Yararlı bir ipucu, duş veya banyo yaparken kulağınıza petrol jölesi kaplı pamuk koymanızdır. Grefti kontrol etmek için ameliyatınızdan yaklaşık iki veya üç hafta sonra bir Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibi bir takip randevusu ayarlayacaktır.