Whatsapp
Hizmetlerimiz - Endoskopik Sinüs Cerrahisi (Nazal Polip Ve Sinüzit Ameliyatları)

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (Nazal Polip Ve Sinüzit Ameliyatları)

Estetik Sonrası Burnun İyileşmesi
05-12-2022 - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Estetik Sonrası Burnun İyileşmesi

Burun estetiği için ameliyat yapılmakta olup sadece estetik amacı da güdülmemektedir. Kliniğimizde …

Sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

+90 555 142 53 89

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (Nazal Polip Ve Sinüzit Ameliyatları)

Günümüzde Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESS) başlıca kronik sinüs iltihapları, sinüs tümörleri, ön kafa tabanı yaralanmaları, travmaya bağlı göz küresi yaralanmaları ve göz sinirine baskı tedavisinde en çok uygulanan ameliyatlardan biridir. Operasyon, uzun yıllardır Op. Dr. Nazlı Ekşi tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Aynı zamanda gözyaşı kesesinin drenaj ameliyatlarında (Dakriyosistorinostomi) ve bazı hipofiz bezi adenomlarının cerrahi tedavisinde (Endoskopik hipofizektomi) giderek artan oranlarda kullanılması tercih edilmektedir.

 

ESS ile Yapılan Başlıca İşlemler

İltihaplı dokuların/poliplerin çıkarılması, sinüsleri buruna bağlayan drenaj kanallarının açılması ve genişlemesi, birden fazla drenaj deliği (aksesuar ostium) ve anormal mukoza temas bölgeleri gibi anatomik problemlerin düzeltilmesi; endoskopik sinüs cerrahisi ile gerçekleştirilen işlemlerdir. Op. Dr. Nazlı Ekşi bu işlemleri bulunan son teknolojiler ışığında gerçekleştirir..

 

Ameliyat Süreci

Ameliyat sonrası durumla ilgili bilgilendirme Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibi tarafından yapılır. Burada hastaların ameliyat günü hastanede kalmaları tavsiye edilir. Yine de ameliyatın içeriğine göre aynı gün taburcu edilebilirler. Ameliyattan sonra en az 10 gün antibiyotik verilmesi önerilir, bu süre uzayabilir veya gerektiğinde ek ilaçlar eklenebilir.

Burnu mekanik olarak temizleyen ve burnu nemlendiren steril tuzlu su içeren spreyler burunda kabuk oluşumu bitene kadar kullanılmalıdır. Alerjisi veya polipi olan hastalarda ameliyat sonrası kortizonlu spreyler ve polip oluşum riskini azaltan ilaçlar önerilir. Alerjik mantar sinüziti olduğundan şüphelenilen hastalarda oral antifungal tedavi de önerilir. Bu noktada merak ettiklerinizi Op. Dr. Nazlı Ekşi uzmanlığına danışabilirsiniz.

 

Ameliyat Sonrası

Op. Dr. Nazlı Ekşi müdahalesi ile birlikte ameliyattan sonra 3-4 kez endoskopik yara bakımı yapılır. İkinci haftanın sonunda yapılan ikinci vizitte detaylı bir işlem yapılır, burunda oluşan kabuklar ve sinüs drenaj kanalları temizlenir, sinüslere yapışmayı engelleyici maddeler konulmuşsa bunlar çıkarılır. Sonrasında ise cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi yara enfeksiyonunu değerlendirir.

Buradaki kapsamlı yara bakımının performansı, ameliyatın uzun vadeli başarısı açısından çok önemlidir. Hastalar, operasyonun kapsamına göre iyileşmenin tamamlanmasına kadar 7 ila 10 gün aralıklarla kontrollere gelmek zorundadır.