Whatsapp
Hizmetlerimiz - Baş Boyun Kist ve Kitleleri Cerrahisi

Baş Boyun Kist ve Kitleleri Cerrahisi

Rinoplasti Öncesi Bilinmesi Gerekenler
20-05-2023 - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Rinoplasti Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti, genel anlamıyla, burun biçiminin veya işlevinin cerrahi olarak düzeltilmesidir. Estetik ve …

Sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

+90 555 142 53 89

Baş Boyun Kist ve Kitleleri Cerrahisi - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Op. Dr. Nazlı Ekşi tarafından uzun yıllara dayanan deneyim neticesinde kontrol altında tutulan baş boyun kitleleri çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Çoğu iyi huyludur ve kendi kendini sınırladığı için ameliyat gerektirmez. Bununla birlikte cerrahi olarak alınabilen birkaç tip boyun kitlesi vardır. Yarık kistleri ve kanal kisti gibi doğumdan beri var olan kistler, başka yöntemlerle teşhis edilemeyen şüpheli lenf nodları ve hastanın görsel kaygı için kurtulmayı tercih ettiği çeşitli kist veya kitleler cerrahi işlemlerle alınabilir. Bu alanda kaygı duyduğunuz herhangi bir durumu Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibine danışarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Ameliyat Süreci

Baş boyun kist ve kitle cerrahisi alanında operasyon geçirmeden önce dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı bulunur. Op. Dr. Nazlı Ekşi ve diğer uzmanlarımız bu konuda sizleri bilgilendirecektir. Ancak ameliyat sürecinde sigaranın son derece olumsuz durumlar yaratabileceğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle ameliyattan en az 3 hafta boyunca sigarayı bırakmalısınız.

Ayrıca genel anestezi için soğuk algınlığı veya göğüs nezlesi gibi sorunların önem arz ettiğini unutmayın. Eğer böyle bir durum yaşanırsa Op. Dr. Nazlı Ekşi ve yardımcılarını bilgilendirmelisiniz.

 

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Baş ve boyun ameliyatlarında kanama, enfeksiyon, yara izi, sinir hasarı gibi birçok olumsuz durumla karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle özellikle bu noktada, alanında uzman hekimleri tercih etmek her zaman daha doğru olacaktır.

Genellikle risk düşük olsa da herhangi bir ameliyatta sorunların meydana gelmesi mümkündür. Enfeksiyon oluşursa antibiyotik gerekebilir. Nadiren enfeksiyonun boşaltılması gerekir. Eğer operasyonun gerçekleştiği alanda herhangi bir komplikasyona rastlarsanız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibini bilgilendirmelisiniz.

 

Ameliyattan Sonra Neler Beklenir?

Kesilen alanın çevresinde bir miktar şişlik ve renk değişikliği bekleyebilirsiniz. Herhangi bir ameliyattan sonra bir miktar ağrı normaldir, ancak ağrı azalmaz veya kötüleşirse anormal olabilir ve enfeksiyon veya kanamayı temsil ediyor olabilir.

Operasyonun gerçekleştiği alanın çevresinde biraz uyuşma olacaktır. Çoğu hasta 7 gün içinde işe/okula dönebilir. Ancak bu noktada cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi tarafından sunulan önerileri izlemeniz, durumun hastaya göre değişebileceğini bilmeniz gerekir. Kanamayı önlemek için ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca her türlü yorucu aktiviteden, egzersizden, 10 kilodan fazla kaldırmaktan veya aşırı eğilmekten kaçının.