Whatsapp
Hizmetlerimiz - Alerjik Rinit Teşhis ve Tedavisi

Alerjik Rinit Teşhis ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Kaç Gün Hastanede Yatırılır
30-05-2023 - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun Ameliyatı Kaç Gün Hastanede Yatırılır

Burun ameliyatı, bilinen adıyla rinoplasti, hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle gerçekleştirilen …

Sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

+90 555 142 53 89

Alerjik Rinit Teşhis ve Tedavisi - Op. Dr. Nazlı Ekşi

Saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik rinit; hapşırma, tıkanıklık, burun kaşıntısı ve boğaz ağrısına neden olan alerjik bir reaksiyondur. Polen, evcil hayvan kepeği, küf ve böcekler alerjik rinit semptomlarına yol açabilir. Alerjik rinit kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi alerjik rinit rahatsızlığına sahip olan hastalara genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, alerji ilaçları ve immünoterapi (alerji aşıları) gibi çözümler sunmaktadır. Bu noktada tedavi, hastanın ve hastalığın durumuna göre belirlenir.

 

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibinin uzun yıllardır müdahale gerçekleştirdiği alerjik rinit (saman nezlesi), alerjen adı verilen havadaki küçük parçacıklara karşı bir reaksiyondur . Alerjenleri burnunuzdan veya ağzınızdan soluduğunuzda, vücudunuz histamin adı verilen doğal bir kimyasal salgılayarak tepki verir. Birkaç iç ve dış alerjen saman nezlesine neden olur. Yaygın nedenler arasında toz akarları, küf, evcil hayvan kepeği ve ağaçlardan ve bitkilerden gelen polenler bulunur.

Saman nezlesi belirtileri arasında hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun, boğaz, ağız ve gözlerde tahriş bulunur. Alerjik rinit, soğuk algınlığı olarak bilinen enfeksiyöz rinit ile aynı şey değildir . Saman nezlesi bulaşıcı değildir. Eğer bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve diğer uzmanlarımızdan muayene talep edebilirsiniz.

 

Ameliyattan Sonra Neler Beklenir?

Kesilen alanın çevresinde bir miktar şişlik ve renk değişikliği bekleyebilirsiniz. Herhangi bir ameliyattan sonra bir miktar ağrı normaldir, ancak ağrı azalmaz veya kötüleşirse anormal olabilir ve enfeksiyon veya kanamayı temsil ediyor olabilir.

Operasyonun gerçekleştiği alanın çevresinde biraz uyuşma olacaktır. Çoğu hasta 7 gün içinde işe/okula dönebilir. Ancak bu noktada cerrahımız Op. Dr. Nazlı Ekşi tarafından sunulan önerileri izlemeniz, durumun hastaya göre değişebileceğini bilmeniz gerekir. Kanamayı önlemek için ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca her türlü yorucu aktiviteden, egzersizden, 10 kilodan fazla kaldırmaktan veya aşırı eğilmekten kaçının.

 

İnsanlar Genellikle Ne Zaman Alerjik Rinit Olur?

Op. Dr. Nazlı Ekşi kliniğine başvuran hastalara ve tıp camiasındaki genel kanıya göre yılın herhangi bir zamanında saman nezlesi olabilirsiniz. Mevsimsel alerjiler, ağaçların ve yabani otların çiçek açtığı ve polen sayılarının daha yüksek olduğu ilkbahar, yaz ve erken sonbaharda bu rahatsızlık daha sık ortaya çıkar. Ancak kronik alerjiler yıl boyunca olabilir.

Evcil hayvan kepeği, hamamböceği ve toz akarları gibi her zaman etrafta bulunan tahriş edici maddelerden kaynaklanırlar. Bu noktada özellikle evcil hayvanların etkisi dikkat çekicidir. Eğer hayvan dostunuzdan etkileniyor olabileceğinizi düşünüyorsanız Op. Dr. Nazlı Ekşi ve ekibine danışarak çözüm arayabilirsiniz.