Whatsapp

Revizyon Burun Estetiği Hakkında Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 03-07-2022      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun estetiği birçok hasta için güzel sonuçlar doğuran ve oldukça tercih edilen bir estetik operasyondur. Bu operasyon günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı sonucunda hastalar sağlıklı ve güzel görünen burunlara kavuşmaktadır. Ancak kimi zaman burun estetiği ardından burunda çökme, eğilme, nefes problemleri ve estetik sorunlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda ikinci ya da daha çok kere yapılan ameliyatlara revizyon burun estetiği adı verilir. Burun estetiği genelde istenilen şekilde sonuç verse de kimi durumlarda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Fonksiyonel ya da estetik sorunlar hastaların memnuniyetini de olumsuz yönde etkilemektedir. Burun yüzün tam ortasında bulunduğu için burundaki sorunlar hastalar tarafından da daha çok görülmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların burnunda oluşan sorunları düzeltmek için revizyon burun estetiği yapılır. Genelde ilk ameliyat olumlu sonuçlar verdiği için revizyon ameliyatı oranı oldukça düşüktür. Ancak bazı durumlarda gerekli olabilir.

Burun Estetiği Sonrasında En Sık Görülen Problemler

•    Hastanın beklentilerini karşılamayan bir burun oluşması.

•    Ameliyat öncesinde fonksiyonel problemleri tam belirlememenin sonucunda nefes problemlerinin devam ediyor olması.

•    Kıkırdak ve kemikte aşırı kayıp olmasına bağlı çökmeler.

•    Burun ucu düşmesi.

•    Burunda eğilmeler ve yamulmalar.

•    İyileşme döneminde yaşanan problemlere bağlı enfeksiyon ve travmalar.

•    Ciddi asimetri ve deformiteler.

•    Burun sırtında düzensizlikler ve kemerin tam olarak törpülenmemiş olması.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği operasyonlarında burnun tam şeklini alması ve iyileşme sürecinin tamamlanması yaklaşık bir yılı bulmaktadır. Bu nedenle burunda problem olup olmadığını anlamak ve hastanın memnuniyetini değerlendirmesi için bir yıl beklemek gerekir. Problemli durumlarla revizyon ameliyatı 1.5-2 yıl sonra yapılabilir.

Revizyon ameliyatlarında öncelikle problemi saptamak gerekir. Problemin içeriği ve büyüklüğü ameliyattaki en önemli unsurdur. Burun estetiği operasyonundan sonra majör ya da minör problemler gelişebilir. Hafif asimetriler, iyileşme sürecindeki gecikmelere bağlı olumsuzluklar gibi minör problemler ameliyattan 1 yıl sonra küçük operasyonlarla ya da ameliyatsız düzeltilebilir. Ancak deformiteler, çökmeler, burun ucundaki düşme, solunum sıkıntıları, ciddi asimetriler gibi majör problemlerin revizyon burun estetiği ameliyatı ile düzeltilmesi gerekir.

Revizyon burun estetiği ameliyatından önce problemlerin iyi belirlenmesi ve hastanın bu konuda iyi bilgilendirilmesi gerekir. Burundaki deformitelere bağlı olarak aşırı kemik ve kıkırdak kayıplarında kulaktan ya da burundan kıkırdak almak gerekebilir. Bu konuda hastaların bilgilendirilmesi gerekir.

Revizyon burun estetiği, primer burun estetiğinden daha zorlayıcı bir ameliyattır. Bu operasyonu olmaya karar veren hastalar daha önceki ameliyatlarından memnun olmadıkları için daha negatif bir psikoloji içerisinde olurlar. Daha önceki operasyonda yapılan hataları düzeltmek ve kıkırdak kayıplarını gidermek de zorlayıcı olabilir. Ancak uzman doktorlar tarafından yapılan revizyon burun estetiği operasyonları ise istenen sonuca ulaşmak mümkündür. Hastalar ilk ameliyatlarında kavuşamadıkları estetik ve sağlıklı buruna revizyon rinoplasti ile ulaşabilirler.

Sizde doktorumuzdan revizyon burun estetiği konusunda bilgi almak için ilgili içeriği okuyabilir,Whatsapp ve iletişim numaraları üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar