Whatsapp

Kulak Estetiği Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 31-12-2021      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Kulak estetiği; bu deformitenin oluşturduğu psikolojik ve sosyal problemler nedeniyle ergenler ve hatta çocuklar tarafından sıklıkla talep edilen bir müdahaledir. Tedavi edilecek hastanın yaşına göre genel veya lokal anestezi altında müdahale yapılabilir. Kesi genellikle kulak arkasında yapılır, böylece neredeyse görünmez bir iz kalır. Bu kesi ile kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir, uygun yerlerden katlanır ve dikilen deri bir elipsi şeklini alır. Kulak estetiği sonrası doğru pozisyonda iyileşmeleri için kulakları şekillendirmek için bir bandaj yerleştirilir. Bir hafta sonra dikişler alınır ve uyku sırasında kulakların öne devrilmemesi için iki hafta boyunca elastik bir bant takılır. Operasyonun sonucu kalıcıdır. Rötuş nadiren gereklidir ve ister deri ister kıkırdak olsun komplikasyonlar nadirdir.

Otoplasti İçin İdeal Aday Kimdir?

Çoğu plastik cerrah, ebeveynlerin çocuğun kepçe kulakları ile ilgili davranışlarını gözlemlemelerini önerir; Çocuk istemedikçe ameliyat stresli olabilir. Kulak estetiği için kulaklarından memnun olmayan ve ameliyat olmak isteyen çocuklar, müdahale sırasında daha fazla iş birliği yapar ve sonuçtan daha mutlu olurlar. Birçok hasta, çocuk veya yetişkin, otoplastilerinin sonucundan emin olmayabilir. İyileştirmenin mutlak mükemmel olacağını düşünmeyin. Kulak estetiği ile tam bir simetri beklemeyin. Estetik cerrahınızla prosedürü, beklentilerinizi ve seçeneklerinizi tartışırsanız, sonuçlar çok tatmin edici olacaktır. İlk konsültasyonda plastik cerrah sorunu değerlendirecek ve durumunuza en etkili tekniği önerecektir. Kulak estetiği için ayrıca ameliyata hazırlanmanız için size talimatlar da verecektir.

Otoplasti Nerede Yapılır?

Otoplasti; ameliyathanede, klinikte veya hastanede yapılır. Kulak estetiği anestezi türüne bağlı olarak, işlem ayakta tedavi bazında yapılır veya ameliyat gecesi hastanede de kalabilirsiniz. Kulak estetiği işleminde anestezi; çocuk küçükse, plastik cerrah müdahalenin genel anestezi altında yapılmasını önerecektir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler için, ameliyat sırasında sizi uyanık ve rahat tutmak için lokal anestezi kullanılacaktır.

Kulak Küçültmek Mümkün Müdür?

Kulak küçültmek evet, mümkündür. Operasyon genellikle 2 ila 3 saat sürer, ancak karmaşık durumlarda daha uzun da sürebilir. Kullanılan teknik, kulak çeşidine bağlı olacaktır. Genellikle kulaktaki kıkırdağı ortaya çıkarmak için kulağın arkasında küçük bir kesi yapılır. Kıkırdak daha sonra şekillendirilir ve katlanır; Yeni şekli korumak için iç dikişler kullanılabilir. Bazen daha doğal bir kulak elde etmek için kıkırdağın bir kısmının alınması gerekebilir. Son olarak kulak arkasından bir deri parçası çıkarılır. Otoplastiden kaynaklanan iz kulak arkasına gizlenir. Kesi ve cerrahi teknikler hastaların, çocukların ve yetişkinlerin çoğunda ameliyattan sonra saatler içinde iyileşir, ancak genel anestezinin etkileri geçene kadar geceyi klinikte geçirmeniz tavsiye edilebilir. Ameliyat biter bitmez başın etrafına bir bandaj yerleştirilir. Kepçe kulak düzeltme işleminde ilk birkaç gün kulaklar biraz ağrıyabilir, ancak ağrılar ilaçla kolayca geçer. Birkaç gün sonra bandaj, kafa bandına benzer daha hafif bir bandajla değiştirilir. Özellikle geceleri bandaj kullanımı ile ilgili plastik cerrahınızın talimatlarına uymanız önemlidir. İlk ay kulakları katlayabilecek her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Çoğu yetişkin ameliyattan 5 gün sonra işe döner; Çocuklar fiziksel aktivitelere dikkat ettikleri sürece yaklaşık 7 gün içinde okula dönerler.

Hangi Durumlarda Kulak Estetiği Yapılır?

Otoplasti, kepçe veya "şişmiş" kulakları daha normal, başa daha yakın bir konuma getirmek veya büyük kulakların boyutunu küçültmek için yapılan bir ameliyattır. Genellikle 4-14 yaş arası çocuklarda yapılan bir ameliyattır. 4 yaşına gelindiğinde kulaklar neredeyse tamamen gelişmiştir, bu nedenle ameliyat ne kadar erken yapılırsa, çocuk okulda o kadar az gülünç durumda olur. Otoplasti, ileriki yaştaki erişkinlerde de büyük riskler olmadan yapılabilir. Siz veya çocuğunuz kulak ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, Kulak estetiği ameliyatının temellerini, ne zaman yapıldığını, nasıl yapıldığını ve ne gibi sonuçlar beklendiğini öğrenebilirsiniz. Ancak büyük ölçüde kişisel faktörlere ve plastik cerrahın tercihlerine bağlı olduğu için tüm sorularınızı yanıtlamak mümkün değildir. Anlamadığınız yerlerde plastik cerrahınıza danışmanız tavsiye edilir.

Son Yazılar