Whatsapp

Göz Kapağı Estetiği

Yayınlanma Tarihi: 20-12-2021      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Yaş ilerlemesi, genetik faktörler, sigara, uykusuzluk, yorgunluk, stres vb. göz kapağı ve çevresindeki yapılarda deformelere neden olabilir. Faktörlere bağlı değişiklikleri düzeltmeye yönelik işlemler göz kapağı estetiği üzerinde değerlendirilir.
Cilt sarkması, yağ torbaları, alt göz kapağı sarkması, kaş düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü bu sebeplerden kaynaklanan sorunlardır. Bu sorunları düzeltmek için üst ve alt göz kapağı estetiği uygulanır. Alt ve üst göz kapaklarında deri sarkması, yağ cepleri, cilt altı yağ birikimleri olabilir.
Göz kapağı estetiği işlemlerinde fazla deri ve yağ cepleri alınır. Göz çevresinde delikler ve çökük alanlar varsa bu bölgelere yağ paketleri yerleştirilebilir. Göz kapağı düşüklüğü varsa yapılacak olan işlem pitoz ameliyatıdır. Şayet kaş düşüklüğü varsa kaş kaldırma da uygulanabilir. Yani yapılacak işlemler, doğal görünüm değiştirilmeden hastanın ihtiyacına göre belirlenir.
Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?
Estetik göz kapağı ameliyatı, özellikle göz kapağında deri fazlalığı olduğunda yapılan bir operasyondur. Bu, zamanla göz kapağındaki cildin ya genetik faktörlerden dolayı ya da aşınma ve yıpranma sürecindeki problemlerden kaynaklı olarak bu operasyon yapılabilir.
Alt göz kapağı estetiği gevşek alt göz kapağı yapısına sahip kişilerde yapılır. Göz çevresi genetik faktörler, çevresel faktörler, yaşlanma, stres ve sigara gibi nedenlerle esnekliğini kaybedebilir. Bu işlem tedavisi cerrahi olarak uygulanabilir.
Tedavi öncesinde kişilerin yüzünün tamamı bir bütün olarak değerlendirilir. Sadece sarkmış cilt alınabilir, yağ cepleri varsa veya özellikle alt göz kapağında gözyaşı kanalları belirgin olan hastalarda, gözyaşı kanalı yağ demetleri ile dolar ve alt kısımda daha düzgün bir görüntü elde edilir.  Göz kapağı estetiği işleminde kesiler, konjonktival veya siliyer sınır seviyesinde üst ve alt göz kapaklarının kıvrımlarında yapılır.
Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kaç Yaşında Yapılır?
Göz kapağı estetiği işleminde yaş sınırı yoktur. Çünkü genetik faktörlere bağlı olarak bazı hastalarda yirmili yaşlarda bile göz kapaklarında deri fazlalığı veya yağlı torbalar olabilir ve estetik gerekebilir. Elbette genç yaşta estetik ameliyatı önerilmez. Yaş ilerledikçe fazla deri veya torba oluşumu ve göz kapaklarının tedavisi daha yoğun hale gelir. Hastaya göre değişir. Ancak genel olarak ileri yaşlarda uygulanması daha uygun olacaktır.
Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?
Göz kapağı estetiği sonrası yaklaşık 10 günlük bir iyileşme süreci vardır. Bu süreç dikişler alınana kadardır. Bu süreçte şişlik ve morluklar gelişir. İlk iki gün boyunca bu hasta için oldukça zor olabilir. Ciddi bir ağrı yoktur. Daha sonraki süreçte bu şişlikler ve morluklar azalmaya başlar. Genellikle ilk haftanın sonunda, neredeyse kaybolur. 10. gün göz kapağındaki şişlik ve morluklar giderilir ve işlem bu şekilde tamamlanır.
 
Blefaroplasti Ameliyatı (Göz Kapağı Estetiği) Kalıcı Mıdır?
Estetik göz kapağı ameliyatı aslında kişinin yıpranma sürecine göre belirlenebilir. Cilt çok esnek bir yapıya sahipse, kişi sigara içiyorsa, genetik faktörler varsa zamanla kişi göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyabilir. İşlemden sonra hastanın en az 10 yıl buna başka bir işleme ihtiyacı olmayacaktır.
Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Kimlere Yapılır?
Göz kapaklarının estetiği kişinin talebine göre değişiklik gösterebilir. Deri fazlalığı, yağlı torbalar veya hastanın yorgun görünmesine neden olan durumlarda uygulanabilir. Bazen hastanın isteğine bağlı olarak bazı hastalarda göz kapağı fazlalığı çok küçük olmasına rağmen hasta rahatsızlık hissedebilir ve aldırmak isteyebilir. Bu durumda uygulanabilir. Genel olarak ciltteki fazla yağ cepleri çok belirginse ve hastada yorgunluğa neden olan durumlar varsa göz kapağı operasyonları yapılır.
 

Son Yazılar