Whatsapp

Estetik Sonrası Burnun İyileşmesi

Yayınlanma Tarihi: 05-12-2022      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun estetiği için ameliyat yapılmakta olup sadece estetik amacı da güdülmemektedir. Kliniğimizde gerçekleştirilen birçok işlem bulunur. Bu işlemler son derece steril alanlarda ve profesyonel koşullarda gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği yaptırmak isteyen herkesin öncelikle doktorlarımız ile ön görüşme yapması önerilmektedir.

Doktorlarımız ile yapılacak olan görüşme ve istenilen tetkiklerin sonucuna bağlı olarak burun estetiği ameliyatının yöntemi belirlenir. Uzmanlarımız ile görüşmek için bizler ile irtibat kurmanız yeterli. İstediğiniz zaman iletişime geçebilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Tam İyileşme Ne Zaman Olur ?

Estetik sonrası burnun iyileşmesi için aşama aşama ilerlenmesi gerekir. Örneğin ameliyat sonrasında kişiler ilk haftanın ardından günlük rutinlerine dönebilmektedir. Ancak ilk haftadan itibaren başlayarak ortalama 2 hafta gibi bir süreçte olası komplikasyonların iyileşmesi görülür. 2 aylık süreçten 1 yıla kadar ise burnun tamamen alana yerleşmesi ve yüze oturması ile karşılaşılır. İyileşme sürecinde ne kadar dikkatli davranılır ise burnun oturması da o kadar verimli olacaktır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Var Mı ?

Ameliyatsız burun estetiği dolgu ve botoks işlemleri arasında bulunur. Genellikle burun ucunu kaldırmak için kullanılan dolgu işlemidir ve geçicidir. Ameliyatsız burun estetiği bazı danışanların sık tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem geçici olduğu için kişiler daha sonra ameliyatlı olan yöntemi tercih edebilmektedir. Ameliyatsız burun estetikleri ortalama 4 ila 6 ay etkisini gösteren bir yöntemdir. Ameliyatlı burun estetiği operasyonları ise ömür boyu kalıcıdır.

Burun Estetiği Ameliyatının Türleri Nelerdir ?

Burun estetiği ameliyat türleri bulunmaktadır ve hastaların mevcut durumları, beklentileri ve bunlara benzer kriterler ışığında süreç planlaması yapılır. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilere hekimlerimiz tarafından önerilebilecek alt yöntemler şu şekildedir:

•    Açık burun estetiği ameliyatı

•    Kapalı burun estetiği ameliyatı

•    Endoskopik yöntem

•    Dinamik yöntem

•    Tamponsuz burun operasyonu

•    3 boyutlu burun operasyonu

En sık tercih edilen yöntemler arasında bulunur. Bu yöntemler kullanılarak kalıcı burun estetiği sağlanabilmektedir.

Burun Estetiği Kime Yapılabilir ?

Burun estetiği ameliyatı yapılanlar çoğunlukla bu işlem için uygun olan kişilerdir. Burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler:

•    Estetik amacı ile

•    Fonksiyonel ya da işlevsel bozukluk sebebi ile Operasyon isteyebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatının önünde büyük bir sağlık problemi olmadığı müddetçe operasyonun yapılması mümkün olmaktadır. Burun estetiği ameliyatında yaş da önemli bir konudur. Ergenlik dönemini ve gelişim çağını henüz tamamlamamış olan bireylere burun estetiği ameliyatı zorunlu olmadıkça tavsiye edilmemektedir.

Burun Estetik Ameliyatı Sonrası Revize Ameliyatı Yapılır Mı ?

Revize burun estetiği ameliyatı yaptırılması mümkündür. Operasyon sonrası sonucu beğenmeyen ya da değişiklik isteyen hastalar da bulunmaktadır. Aynı amaç doğrultusunda yapılan ikincil işlemlere revize burun estetiği ameliyatı denilmektedir. Burun estetiği ameliyatı olan kişilerin iyileşme süreci ortalama 1 yılı kapsamaktadır.

Revize ameliyatı isteyen hastaların ise bu bir yıllık süreci tamamlamış olmaları önerilir. 12 aylık süreç tamamlandıktan sonra kişiler eğer hekimler tarafından da uygun bulunur ise revize operasyonu olabilmektedir.

Burun Estetiği Kime Yapılmaz ?

Burun estetiğinin yapılmadığı kişiler arasında özellikle kan problemi ya da hastalığı olanlar bulunmaktadır. Burun estetiği yapılmayan kişiler arasında kan hastalarının yanı sıra uyku apnesi olan kişiler de yer alır. Solunum yollarına bağlı rahatsızlıkları olan ve solunum desteği alarak hayatına devam eden kişilerin de burun estetiği ameliyatı olmalarında kısıtlar bulunur.

Bu kısıtlamalar sebebi ile hekimlerimiz tüm danışanlarımızın genel sağlık durumunu incelemekte ve gerekli tetkikler yapılmadan ameliyat gerçekleştirilmemektedir. Burun estetiği ameliyatı olmasının önünde sağlık engeli olmayan herkes ameliyat olabilmektedir.

Son Yazılar