Whatsapp

Burun Estetiği Sonrası Süreç

Yayınlanma Tarihi: 25-05-2022      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun estetiği yaptırmayı düşünen herkes, ameliyat sonrasındaki süreci merak etmekte ve biraz da endişelenmektedir. Aslına bakılır ise endişelenecek pek bir durum yoktur. Her ameliyat sonrasında olduğu gibi bir iyileşme süreci vardır ve sonrasında en güzel burun ile dışarıya çıkabilirsiniz. Burun estetiği düşünen kişilerin ameliyat sonrası ile ilgili soru işaretleri olması oldukça doğaldır.

Burun estetiği sonrası süreç nasıl işlemektedir?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç

Öncelik ile ameliyattan çıktıktan sonra ayılmanız beklenir ve gözlem altında tutulursunuz. Bu süre yaklaşık olarak 2 – 3 saat aralığında olmaktadır. Uyandığınızda bir şeyler yiyecek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Burun estetiği sonrası süreçte bir plastik koruyucu, iki tampon ve bir dren bulunmaktadır. Bunlar kanamanızı kontrol altında tutmaya ve morluklarınızı minimum düzeyde tutmaya yaramaktadır. Bu anda ağrı ve acı hissi minimum düzeyde olmaktadır. Yaklaşık olarak 5 – 6 saatlik kontrol altında tutulma ve ameliyat sonrası gözlem yapıldıktan sonra eve gidilebilir. Kendinizi tam olarak iyi hissetmiyor iseniz tam donanımlı kliniğimizde misafir edebiliriz.

Burun ameliyatı sonrası yorucu ve tehlikeli işlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Uzanırken başın yukarıda olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında öğünler yumuşak besinlerden tercih edilmeli ve küçük lokmalar halinde tüketilmelidir. Burun ameliyatı sonrasında ilk 48 saat tansiyonda yükselme ya da düşme görülebilir bu normaldir.

Ameliyat sonrasında Nazlı Ekşi tarafından önerilen ilaçlar dışında bir ilaç kullanımı olmamalıdır. Geceyi evde geçirdikten sonra ertesi gün tekrardan kliniğe gelinir ve hem kontroller sağlanır hem de pansuman yenilenmesi yapılır. Burun estetiği ameliyat sonrasında 2 – 3 gün içerisinde yüz ve burun maksimum seviyede şişmektedir. Buna hazırlıklı olunmalıdır. Sonrasında bu şişlikler yavaş yavaş kaybolup gideceklerdir. Ameliyattan bir süre sonra ortaya çıkan bu şişliklerden endişe edilmemelidir. Çünkü olağan süreç bu şekildedir. Ameliyattan 3 – 4 gün sonra tekrardan kliniğe kontrole gelinir ve aynı zamanda bu kontrolde burun ucundaki pansuman Nazlı Ekşi tarafından tamamen çıkarılacaktır.

Bu işlemin sonucunda artık burundan nefes alınabilir. Burun içerisindeki silikonlar henüz çıkarılmayacak. Burun içindeki ödemden kaynaklı içe doğru şişme gerçekleşmesin ya da burun iç duvarları birbirine yapışmasın diye bu silikonların çıkarılması daha sonraki aşamalardadır. Ayrıca bu tamponlar rahatsız etmekten çok daha rahat hissettirme özelliğine sahiplerdir. Burnunuzun tıkanma durumlarında yıkayabilmeniz için gerekli suyu ve gece yatmadan önce sürebileceğiniz nemlendirici spreyi Nazlı Ekşi paylaşacaktır.

Ameliyattan bir hafta kadar sonra burundaki dikişler alınacaktır. Bu acılı ya da ağrılı bir işlem değildir. Bunun dışında burun içerisindeki silikon tamponlar da çıkarılacaktır. Bu da ağrılı ve acılı bir işlem değildir. Yalnızca burnunuzun içerisinden çıkarılırken ufak bir rahatsızlık hissedilebilir. Bu noktada burun tamamen açılmıştır. Aynaya baktığınızda güzel şekilli yalnızca biraz şiş bir burun ile karşılaşacaksınız. Bunun için buruna koruyucu bantlar takılacaktır. Bu bantlar 5 – 10 gün kadar kaldıktan sonra kendiniz çıkartabilirsiniz. Ameliyat sonrası yaklaşık olarak iki hafta sonra sosyal ve iş hayatına dönülebilir. Bu süreç aslına bakılır ise bu kadar kısa ve sancısız bir süreçtir. Yalnızca iki haftanın sonunda hayalinizdeki görüntüye kavuşmuş olabilirsiniz.

Op. Dr. Nazlı Ekşi İle Burun Estetiği Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası süreciniz boyunca Nazlı Ekşi her zaman sizlere tam destek sağlayacak ve sık sık gidişatı kontrol ederek, süreci en iyi şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Burun estetiği sonrası süreçte her zaman kontrollerini ve işlemlerini eksiksiz şekilde yerine getiren bir doktora ihtiyaç duyarsınız ve doktorunuz Nazlı Ekşi bunun için sizlerle.

Son Yazılar