Whatsapp

Burun Estetiği Ameliyatı Türleri

Yayınlanma Tarihi: 17-03-2022      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun estetiği ameliyatlarında hastanın yüz şekli burun şekli ve bunlar doğrultusunda hastanın istekleri göz önünde bulundurularak Ameliyat öncesi hasta üzerinde belli incelemeler fiziki muayene altında yapılır.

Burun estetiği ameliyatı türleri açık ameliyat ve kapalı teknikle olmak üzere iki şekilde yapılabilir. 6 çeşit burun estetiği ameliyatı türleri bulunmaktadır. Bunlar; primer rinoplasty, komplike rinoplasty, tipplasty, septorinoplasty, konka cerrahisi, semtoplasty şeklindedir.
Uzman kişi tarafından gerekli inceleme ve muayeneler yapıldıktan sonra hatta gerekli tahliller elde edildikten sonra uygulanacak olan teknik profesyonelce belirlenir. Burun estetiği bu şekilde bir planlama ile başlatılır.


Burun Estetik Teknikleri

Burun estetiği ameliyatı türleri estetik yaptıracak olan hasta gerekli fiziki muayeneden çıktıktan sonra istekleri doğrultusunda hangi tekniğini uygulanacağına karar verilerek bir planlama yapılır. Primer rinoplasty en sık tercih edilen ve uygulanan burun ameliyatı yöntemidir. Burun şekli ile ilgili problemlerin ortadan kaldırıldığı tamamen estetik amaçlı yapılan bir ameliyat yöntemidir. Burun kemeri alınabilir burun kısaltılabilir kıkırdaklar küçültülerek yüze uygun ve orantılı bir hale getirilir.


 Komplike rinoplasty daha önce burun ameliyatı geçirmiş olan kişilere yapılan müdahalelere komplike denilir. Burun şekli yeniden tasarlanarak yeni bir görünüme kavuşturulması bu ameliyat ile gerçekleştirilir. Diğer bir tanımla revizyon ameliyatı olarak da kabul edilebilir. Tipplasty yöntemi ile kesinlikle kemeri dokunmadan sadece kıkırdakları müdahale edilerek burun ucunun düzeltilmesi sağlanır. Septorinoplasty, burun estetiği ile birlikte burun içerisinde nefes alma problemlerini yol açmış olan oluşumlar ortadan kaldırılarak Kemer ve kıkırdak eğrilikleri ortadan kaldırılır. 


Konka cerrahisi, burun içerisinde bulunan etler zaman içerisinde büyür ve havayolunu daraltabilir. Konka cerrahisi yöntemi ile Bu konkalar küçültülerek hava kanalları genişlemiş olur. Semtoplasty burun estetik görünümü ile kaygısı olmayan kişilerin sadece nefes sıkıntısı yaşadıkları için başvurdukları bir ameliyat yöntemidir. Burnun görünen kısmına herhangi bir estetik işlem yapılmadan burun içerisinde müdahale edilerek hastanın daha rahat nefes alması ve dolayısıyla yaşam kalitesinin yükseltilmesi buradaki tek amaçtır.


Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Bilinmesi Gerekenler 

Burun estetiği ameliyatları bilinenin tam tersi olarak çok ağrılı ameliyatlar olarak kabul görmemektedir. Operasyon genel bir anestezi altında gerçekleşmiş olsa da burun estetiği ameliyatı ortalama 2 saat kadar bir süre içerisinde tamamlanır. Ameliyat öncesinde gerekli muayene ve tahlil sonucuna göre ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmanın talimatları harfiyen yerine getirilmelidir. Ameliyat sonrasında da yine aynı uzmanın yönergesine göre hareket edilmelidir. 
Örneğin ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tampon ve alçılar yaklaşık 1 hafta sonra çıkartılır. Bunlar çıkartıldıktan sonra burun su ile temas edebilir ancak bundan öncesinde burnun su ile teması engellenmelidir. Tamponlar çıkana kadar kesinlikle sırtüstü yatılmalı ve kısa mesafeli hafif tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Gerekli tüm bilgilere erişmek ve bir uzmandan destek almak istiyorsanız https://opdrnazlieksi.com/ bu link üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar