Whatsapp

Açık Burun Estetiği Nedir ?

Yayınlanma Tarihi: 05-07-2022      Yazar: Op. Dr. Nazlı Ekşi

Burun estetiği günümüzde en popüler estetik operasyonlardan bir tanesidir. Günümüzde güzellik anlayışı birçok insanı etkiliyor ve estetik operasyonlar da her geçen gün daha popüler hale geliyor. Burun estetiği de hem dünyada hem de Türkiye’de en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Burun estetiği olmak isteyenleri açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olmak üzere iki farklı teknik karşılıyor. Bu iki tekniğin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Günümüzde daha çok açık burun estetiği tercih ediliyor.

Açık Burun Estetiği Nedir?

Açık teknik ile yapılan burun estetiğinde burun kanatlarının içerisinden başlayan bir kesi burnun ortasında yer alan kolumella denilen sütunu da içerisine alarak devam eder. Burnun üzerindeki deri bu kesi yardımıyla tutulup kaldırılır. Bu şekilde deri altındaki kıkırdak ve kemik yapılar ortaya çıkarılmış olur.

Burun derisinin kaldırılarak kemik ve kıkırdak yapılarının ortaya çıkarıldığı açık burun estetiği, günümüzde doktorların çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir. Bu teknikte burun yapıları açık bir şekilde görüldüğü için operasyonu gerçekleştirmek ve burundaki problemleri tespit etmek daha kolay olmaktadır. Büyük kemerli ve sorunlu burunlar için genelde bu teknik daha uygun olmaktadır.

Açık Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir ?

•    Açık teknikle yapılan burun estetiğinin kapalı tekniğe göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu tekniğin en önemli avantajı ise derinin kaldırılmasıyla burun yapılarının ortaya çıkarılmasıdır. Bu sayede cerraha operasyonu yapabileceği geniş bir alan sunulmuş olur. Burundaki sorunlar görüldüğü için buruna şekil vermek daha kolay olur.

•    Açık burun estetiğinde burundaki kemikler kesilerek buruna şekil verilir. Büyük kemerli burunlarda da kemer alındıktan sonra oluşacak açıklık ve genişleme için her iki kemikten kesi yapılarak kemikler birbirlerine yaklaştırılır ve bu sorun ortadan kaldırılmış olur. Bu nedenle daha majör problemleri olan büyük kemerli burunlar için açık rinoplasti önerilir.

•    Bu teknikte burundaki yapılar rahatlıkla görülebildiği için buruna şekil vermek de daha kolay olmaktadır. Doktor ameliyat sırasında nihai sonucu görerek ona göre şekil vermektedir.

Açık Burun Estetiğinin Dezavantajları Nelerdir ?

Bu tekniğin birçok avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

•    Öncelikle bu tekniğin en büyük dezavantajı iyileşme sürecinin uzun olmasıdır. Ameliyat burun derisi kaldırılarak yapıldığı için derinin tekrar yerine oturması ve şişliklerin geçmesi daha çok zaman alacaktır. Bu teknikte ameliyat sonrası morluklar ve şişlikler de kapalı tekniğe göre daha fazla görülebilir.

•    Bazı hastalar için önemli olan dezavantajlardan biri de ameliyat izidir. Burnun altından kesi atıldığı için sonuçta dışardan görülen minik bir dikiş izi kalacaktır. Bazı hastalar bu konuya oldukça önem vermektedir. Ancak günümüzde yapılan estetik dikişler sayesinde dikiş izi probleminin büyük bir ölçüde önüne geçilmiştir.

Açık rinoplastide bazı dezavantajlar olsa da avantajları sayesinde bu teknik daha çok tercih edilmektedir. Estetik operasyon sürecine girmeden önce doktorun hastayı değerlendirerek ameliyat tekniğinin açık mı kapalı mı olacağına karar vermesi gerekir. Bu süreçte hastanın burun yapısı, sağlık durumu, beklentileri göz önüne alınmaktadır. Açık burun estetiği özellikle de görünümü daha sorunlu olan burunlar için tercih edilmektedir.

Son Yazılar